Заморожені продукти: як все починалося

Заморожені продукти: як все починалося

Ми ніколи не думали над тим, хто ж таки придумав заморожувати продукти? Чи це якась випадковість, чи таки продуманий спосіб? Заморожені овочі були першими чи заморожені фрукти? Який продукт був заморожений першим?

Передісторія

Наскільки відомо, першою людиною, яка спробувала заморозити продукт був англійський філософ Френсіс Бекон. У XVII столітті він спостерігав за сніжною природою з вікна екіпажа подорожуючи північною Англією. Так до нього прийшла така ідея. Однак довести чи це достовірна інформація не вдалося нікому, так як Бекон не залишив ніяких слідів експериментів.

Історія

А ось про Кларенса Бердсайя, який є автором і власником першої в світі індустрії заморожених продуктів, відомо майже все.

Біолог виконував урядове завдання на півночі Канади у 1912 році. І дістати постійно свіжі продукти там було майже не можливо. Місцеві жителі виходили із ситуації заморожуючи овочі у воді. Кларенс почав експерименти із заморожуванням риби, та зробив висновок, що ні смак, ні структура риби після розморожування не змінилися. Хоча на той час вже існували заморожені фрукти в десертах та заморожене м’ясо, саме риба в замороженому вигляді стала вперше експортуватися Канадою. А 6 березня 1930 року з’явилася перші заморожені продукти харчування під маркою «Бердс Ай».

Бердсай на досягнутому не зупинився і працював над розвитком ідеї заморожування та замінив звичайне заморожування на швидке. У 1934 році було відкрите підприємство, яке займалося даним методом заморожування. Через 10 років завдяки даному методу стало можливим транспортування заморожених продуктів залізничними вагонами та рефрижераторами.

Ще одною революційною ідеєю стала заморозка очищених та оброблених продуктів. Завдяки цьому завжди зайнятим господиням потрібно було лише розморозити їжу та приготувати її.

З’явилися заморожені овочі та фрукти, креветки, устриці, м’ясо та риба. До них приєдналися супи, гарніри, листкові пироги, картопля фрі, піца та мексиканська суміш. Все це упаковувалося у фольгу.

Разом із процвітанням даної ніші з’являються різні асоціації та бюро із заморожування продуктів, союзи пакувальників, товариства захисту прав споживачів замороженої продукції, починає збиратися статистика споживання та організовуються різні збори та з’їзди.

На початку п’ятдесятих років кожен магазин, який поважав себе мав великий відділ замороженої продукції. Упаковки вдосконалювалися і вже можна було розігрівати приготовлені заморожені страви. Лідерами заморозки стали овочі і фрукти.

Після появи мікрохвильових печей у шістдесяті роки заморожені суміші здобувають більше популярності. Відома мережа закладів швидкого харчування McDonald’s також починає використовувати заморожені напівфабрикати.

У сімдесятих роках з’являються суміші для швидкого смаження і Burger King також використовує заморожені продукти.

Вісімдесяті роки відмітилися появою заморожених перших страв. Ресторани швидкого харчування почали заморожувати свою картоплю фрі, бургери, коктейлі для роздрібної торгівлі.

У дев’яностих жінки починають все частіше думати про свою кар’єру, а заморожені продукти стають все популярнішими. Особливої популярності набувають продукти для всієї сім’ї, які можна просто розігріти.

Замороження продуктів в наш час.

На даний час ми можемо користуватися дарами природи цілий рік, завдяки можливості перевезення заморожених продуктів на далекі відстані, не переживаючи за їх зберігання.

Овочі та фрукти піддаються швидкій заморозці, – це коли їх заморожують дуже швидко при максимально допустимих низьких температурах. Продукти зберігають всі мікроелементи, 90% вітамінів, колір, смак та форму.

Овочі та фрукти потрібно розморожувати безпосередньо перед готуванням, а їхнє зберігання допускається при температурі не вище 18 ° С

Морепродукти та рибу слід заморожувати методом глазурування. Потрібно спочатку їх охолодити при температурі 0 ° С, після чого обливати водою і заморожувати глазур. Цей метод дозволить зберегти всі поживні якості продуту.

Якщо Ви вибираєте заморожені продукти, зверніть увагу, щоб вони не були злиплими та не було підтікань. Це може говорити про те, що даний продукт заморожувався декілька разів. А при повторному заморожуванню всі продукти втрачають свою користь.

Торгова марка “Захід Айс” має у своєму асортименті виключно якісну продукцію. Ви можете в нас купити заморожену продукцію оптом для дистрибуції чи в роздріб для Вашого власного магазину.